top of page
Снимка на автораВержиния Петкова

Разядка от печен патладжан с майонеза


Чудя се какво да ви кажа за тази хубава разядка, освен че е мега вкусна и че според някои източници в Интернет произхожда от Гърция (мелидзано), според други източници - от Турция (кьопоолу), а според мен майка ми я е измислила :) Майтапя се, разбира се. Просто тя също много я обича и дойде ли сезона на патладжаните или "синия домат", както му казва тя (защото е родом от Великотърновския край), тя не забравя да ни събере около трапезата с тази вкусотия поне няколко пъти. Това всъщност е една от многото вариации на печен патладжан с майонеза или кисело мляко, така познати на ориенталската и индийската кухня - баба гануш, кьопоолу с майонеза, муталаб, мелидзано и така нататък. При всички основата е една - печен патладжан, майонеза, зехтин и чесън, като според разновидността са добавени допълнителни продукти.


Не знам дали това е класическият вариант на "българския патладжан с майонеза", но определено е този, който съм научила от майка ми, затова ви предлагам него.



Продукти:

2 бр. патладжан

2-3 с.л. зехтин

200 гр. майонеза

1/2 лимон

черен пипер и сол на вкус

4-5 стръка магданоз и/или копър

маслини и каперси за декорация


за майонезата

1 яйце

1 щипка сол

10гр. оцет или лимонов сок

200 мл. олио или зехтин



Начин на приготвяне:


1.Печене на патладжана - вариантите са на фурна, на скара или в чушкопек. Ако изберете първия вариант, препоръчвам да надупчите леко патладжана, да го увиете във фолио и така да печете в предварително загрята фурна на 180 градуса за около 1 час. За тези, които притежават лукса на барбекюто или скарата на село или вилата, също е опция. Лично аз избирам любимия ми чушкопек, първо защото там просто слагаш патладжана в чушкопека и печеш и второ защото пушеният аромат, който се получава е неповторим. Само който притежава тази древна реликва на комунистическата цивилизация, знае за нейните невероятни предимства. :)


2. След като патладжана е вече изпечен и поизстинал, се обелва и поръсва със сол. Оставя се за около 30 мин. в съд под лек наклон, за да се отцеди горчивия сок. След което се накълцва на ситно.


3. Към накълцания на ситно патладжан се добавя майонезата. За предпочитане е човек да си направи домашна майонеза, но готовата също спасява положението в моменти на бързане. Ако искаш все пак да опиташ домашно приготвената майонеза, рецептата е следната: В съда на пасатора (или друг висок и тесен съд) наливаме оцета или лимоновия сок, половината олио или зехтин и слагаме солта. За да не се пресече майонезата, не слагаме наведнъж цялата мазнина. Пасатора трябва да опира в дъното на съда и включваме на ниска скорост. Държим уреда неподвижен докато сместта не започне да побелява отдолу. Това е знак, че трябва да започнем да наливаме останалото олио или зехтин на тънка струйка като едновременно много бавно изтегляме пасатора нагоре, докато стигнем повърхността и цялата смес побелее. Домашната майонеза обаче си има недостатък - издържа не по-дълго от 2 дни, тъй като в нея няма консерванти и съдържа сурово яйце. Допада ми идеята за домашна майонеза, но аз лично предпочитам да залагам на сигурното и използвам такава от магазина,.


4. Към сместа от патладжана и майонезата добавяме предварително рендосания и счукан чесън, солта, черния пипер и лимона.


5. По желание към сместа добавяме нарязани на ситно няколко стръка магданоз и/или копър.


6. Омесваме всичко добре и оставяме в разядката да престои в хладилника поне 1-2 часа преди консумация, за да се смесят добре съставките и да се получи най-добрата комбинация от текстура, вкус и аромати.


7. Поднасяме в плато с поръска от зехтин, маслини и каперси, Много добре се комбинира с леко изпечен на тиган лаваш, багети или брускети.



8. Музикален поздрав Cafe de Anatolia - Anatoliya


Приятен апетит! 👩‍🍳

14 преглеждания0 коментара

Подобни публикации

Виж всички

Comentários


bottom of page