top of page
Снимка на автораВержиния Петкова

Лимонов сладкиш с маково семе

Актуализирано: 12.11.2023 г.

Тази рецепта е вдъхновена от едноименната книга "Лимонов сладкиш с маково семе" на испанската писателка Кристина Кампос.

Да съм честна, изгледах първо филма, по препоръка на една моя приятелка, а книгата все още я чета. От известно време не бях гледала испанско кино и си припомних склонността на тамошните кинотворци да придават дълбочина и смисъл, вкарвайки в сценария задължителна доза драматизъм.


Сюжетът ни пренася в малко селце във вътрешността на остров Майорка, в който двете сестри Анна и Марина се срещат след петнайсетгодишна раздяла, за да продадат мелницата и пекарната, наследена от напълно непозната жена. Анна води луксозен живот, но е женена за мъж, който не я обича, вечно е в командировки, изниверява й и е готов на всичко за пари. Марина е лекар-гинеколог към организация "Лекари без граници" в страни от третия свят и има връзка със свой колега. Той също много пътува по света, рядко се виждат, но иска да се ожени за Марина, макар и при някои условия.



Запленена от духа на мястото, неочаквано Марина решава, че няма да продава пекарната и ще остане да живее на острова, за да разбере коя е жената, оставила им такова щедро наследство. В търсенето на отговори, тя ще разкрие стари семейни тайни, ще се научи да пече хляб и ще се сближи отново със сестра си. Но дали ще открият тайната съставка на любимия на всички лимонов сладкиш с маково семе?

Гледайте филма или прочетете книгата, няма да разказвам повече!



Ще загатна само, че ако надникнем отвъд метафората на филма, авторката ни среща с два противоположни типажа жена. Едната в зависима позиция от мъжа и трупаща гняв срещу неговото лошо отношение. Другата е самостоятелна и със силен борбен дух, която, в крайна сметка, успява да създаде много добро партньорство с него и да открие тайната съставка на лимоновия сладкиш - хармонична женственост, заровена дълбоко в душата й.


Ето и рецептата за лимоновия сладкиш, в случай че решиш да го забъркаш. Лесно е!



Продукти:

  • Правоъгълна форма за хляб 20х10x7 см или 21 см. кръгла форма за кекс

  • 220 гр. бяло брашно

  • 1 щипка сол

  • 1/2 с.л. бакплувер (около 6 гр.)

  • 1/4 ч.л. сода за хляб

  • 30 гр. маково семе

  • Настъргана кора на 2 лимона

  • 75 гр. краве масло (стайна температура)

  • 150 гр. бяла захар кристал

  • 3 яйца размер М (стайна температура)

  • 1 ч.л. ванилова есенция

  • 70 гр. растително олио (в моя случай слънчогледово)

  • 120 мл. прясно мляко


За сиропа:

  • 50 гр. захар

  • 60 мл. сок от лимон (пресен)


Начин на приготвяне:

  1. Намазваме избраната форма за печене с масло и поръсваме с малко брашно, за да можем след изпичане да извадим по-лесно сладкиша от формата

  2. Битърмилк - 120 мл. прясно мляко пресичаме с 1 с.л. от лимоновия сок и оставяме настрана. Това ще направи сладкиша по-пандишпанен, а не толкова плътен.

  3. В купа пресяваме брашното, добавяме бакплувера, содата, щипката сол и маковото семе. С пресяването на брашното отделяме евентуални бучици и вкарваме допълнително въздух, което ще помогне на сладкиша да се вдигне по-добре при печенето. Разбъркваме всичко добре до хомогенна смес и оставяме настрана.

  4. В отделна купа, с миксер, разбиваме първо кравето масло, за да омекне. Не забравя, че трябва да е със стайна температура. В същата купа добавяме захарта и продължаваме да разбиваме с миксера докато се поеме от маслото. Но не е задължително да се стопи захарта. След това постепенно добавяме яйцата до получаването на хомогенна смес. След това добавяме кората на два лимона, ваниловата есенция и олиото на малки струйки, докато непрекъснато разбиваме с миксера. Накрая започваме да добавяме по малко от направения битермилк и брашнената смес. Трябва да се получи хубава хомогенна кремообразна текстура, без следи от неразтопена захар.

  5. Изсипваме във формата и печем на 180ºC за около 45-50 мин. с хартия за печене, без вентилатор, на горен и долен реотан. Когато сладкишът е готов, проверяваме с клечка за зъби. Ако е нужно, може да оставим още 3-4 минути във вече изключената фурна. Това ще помогне на сладкиша да се доизпече без да прегаря.

  6. През това време приготвяме сиропа за заливане - в метален съд загряваме захарта в лимоновия сок, до нейното пълно разтопяване. След това оставяме настрани да се поохлади.

  7. Когато е готов сладкиша, го оставяме да се поохлади вътре във формата. Можем да му направим леки дупчици с глечката за зъби или шишче за грил, за да може сиропа да проникне по-добре. След като махнем от формата, намазваме със сиропа от всички страни, докато сладкишът е все още топъл. Оставяме да се охлади напълно и след това можем да нарежем на парчета и да поднесем, поръсен с пудра захар и/или сладолед. Ако решите да поръсите с пудра захар, трябва да изчакаш сиропът много добре да е попил в сладкиша, за да не се разтопи пудрата захар.



Ето и оригиналното видео за улеснение:


Наложи се да изпробвам няколко рецепти, докато намеря тази, която най-много ми допада. Да се получи онази пухкава лека текстура и ароматен, но ненатрапчив вкус. Надявам се да ти допадне и на теб! Освен че е много вкусен, сладкишът е и много простичък!




8. Музикален фон: Semillas de Amapola", Estrella Morente



Приятен апетит! 🧑‍🍳


747 преглеждания0 коментара

Подобни публикации

Виж всички

Comments


bottom of page