top of page

Курс по кулинарна арт терапия с юнгиански ориентация

Актуализирано: 16.03


Това е един съвместен проект с Кулинарно училище "Меню" и шеф-готвач Ивелина Иванова. в който можете да видите на живо как докато готвим, ще обединим противоположностите на ум и тяло, на мъжко и женско, на дух и материя, на съвършенство и несъвършенство, и как в резултат на това всеки ще се почувства една стъпка по-близо към своята цялост. Кулинарията, като специфична форма на изкуството, тук е в ролята на изключително успешна разновидност на арт терапията. На запад нишата се развива с високи темпове и кулинарната арт терапия става все по-разпознаван и използван метод за терапия и личностно развитие.



В този курс ще си говорим не само за готвенето, а за храната въобще и за начина, по който я преживяват хората в различните кътчета по света. Храната не само ни зарежда с енергия и ни носи наслада. Тя може да бъде много точен генератор на спомени. Емоцията може да се отнася до храната, но и до хората, и до обстановката от даден минал момент. В създаването на спомените, които конкретна храна предизвиква у нас, се ангажират петте сетива. Именно по тази причина храната успява да пресъздаде възможно най-пълно и точно картината на миналото преживяване. Благодарение на храната си припомняме кои сме били, с кого сме били, как сме се чувствали и цялата тази информация се връща обратно в съзнанието ни, когато вкусим отново дадена храна.  Освен че е генератор на спомени, храната също така отразява състоянието ни "тук и сега". Начинът, по който се свързваме с храната, начинът по който е приготвяме, приемаме и смиламе са огледало на нашите страхове, липси, тревоги, амбиции и същност. Има хора, които твърдят, че за тях храненето не е важно и че ядат, колкото да оцелеят. Други пък я поглъщат лакомо, за да се усетят тежестта на земното притегляне, един вид да се заземят. За трети пък храната е въпрос на творческа потребност - не случайно казват, че човек се храни първо с очите си. За четвърти храната е начин за свързване с другите хора, а за пети храната е начин да изразят своята почит към божественото. Тоест храната може да бъде опит за търсене на смисъл. Езикът крие, а тялото разкрива. То, тялото никога не лъже.    

 

В обобщение на горното, в този курс ще наблюдаваме и отразяваме как през готвенето и храненето преживяваме себе си и света около нас. И докато улавяме фините детайли от изпълващите сетивата усещания от храната, спомените от местата и хората, както и чувстватата свързани с тях, ще си дадем сметка как дори най-обикновено приготвената храна може да се превърне в душевен шедьовър, носещ транформация. 

Ако трябва да сведа резултата от кулинарната арт терапия до измерими резултати, то някои от категоричните ползи са:


  •  Придобиване и развиване на социални умения;

  • Придобиване на знания за здравословната храна и каква е нейната роля за цялостното развитие;

  • Преодоляване на стрес;

  • Повишаване на самочувствието

  • Отключване на спонтанността, освобождаване на иначе потиснати мисли и чувства, което може да спомогне за преодоляване на травматични преживявания

  • Развиване на умение за свързване с несъзнаваното, саморефлексия и символно мислене, които са важни за личностното израстване и осъзнатостта;



С шеф Ивелина решихме да започнем със средиземноморската кухня, и след малко ще разбереш защо.


А сега си представи аромат на зехтин и розмарин. Шум от вълни, които се разбиват в белите камъни на брега. Слънцето, което кара маслиновите дървета да блестят в златисти оттенъци. Смехът на хора, събрани около дълга маса, докато чупят хляб и споделят истории. - Какво е усещането?

Средиземноморската кухня е повече от вкус – тя е усещане за споделяне, принадлежност и лекота. Това е кухня, в която се преплитат традиции, култури и ритуали, преминавайки през хилядолетия, оставяйки ни не само рецепти, но и начин на живот.


Средиземноморието винаги е било място на срещи, на пресичане на светове. Гръцките острови, италианските крайбрежни градчета, берберските пазари в Мароко, андалусийските селца – всички те носят различни култури, но са свързани от едно: храната като начин на живот. Това е кухня, която разказва истории.


 Представи си рибарите, които сутрин излизат с лодките си и вечер носят улова за семейната трапеза. Представи си бабата, която меси тесто за хляб в малка кухня с под от гредоред. Представи си слънчевите пазари, където продавачите разменят смях, подправки и маслини.


Средиземноморската кухня не е просто засищане – тя е начин да присъстваш в момента, да бъдеш заедно с другите, да живееш с наслада. Леки, но наситени вкусове – удоволствие без тежест. Средиземноморските ястия имат онова рядко качество да бъдат едновременно питателни и ефирни.


Зехтин вместо масло – за да се усеща вкусът на самите продукти.Свежи подправки и цитруси – вместо тежки сосове. Пресни продукти, изобилие от зеленчуци и морски дарове – леки, но богати на вкус. Пиене на вино, но с умереност – за удоволствие, не за забрава. Тази кухня носи усещане за лекота не само в тялото, но и в душата – както след разходка по плажа или следобедна дрямка под сянката на маслиново дърво.


Храната е базов ритуал на свързване при всички средиземноморски народи. Средиземноморието ни учи, че вкусът на храната е по-приятен, когато е споделен.

Ако има нещо, което обединява всички средиземноморски култури, това е общата трапеза. В Средиземноморието храната е ритуал – тя не се яде набързо, не се консумира механично. Масата е място за разговори, дълги обяди, за обичаи, които се предават през поколенията. В Италия дългите вечери с антипасти и домашна паста са свещени. В Гърция на масата винаги има още едно място за неочакван гост. В Испания тапасите са начин хората да се съберат на раздумка, а не просто да се нахранят. В Мароко чаят със свежа мента не е просто напитка – той е символ на гостоприемство и споделяне.


Средиземноморската кухня като символ на баланса. Тази кухня съчетава в себе си контрасти, но ги прави хармонични.
  • Свежест и топлина – лимонът среща зехтина, ментата балансира сладостта на меда.

  • Морето и сушата – даровете на водата се смесват със зърната и билките от полята.

  • Традиция и спонтанност – има рецепти, предавани с векове, но винаги с доза творчество.



Това е кухня на живота – нещо древно, но винаги ново, нещо, което ни свързва със сетивата и корените на цивилизацията въобще. Затова започваме именно с нея.


А сега нека отида още по-далеч и ти обясня за юнгианската перспектива на този курс, и по-конкретно използването на сънищата и активното въображение, като инструмент на юнгианската аналитична психология.


Представи си, че сънуваш как седиш край дълга дървена маса под смокиново дърво. Пред теб има купа със златист зехтин, парче топъл хляб и чаша тъмночервено вино. Въздухът носи аромата на розмарин, а в далечината се чува морето. В този сън усещаш покой и принадлежност.

Но какво означава този сън? В юнгианската перспектива храната в сънищата често е символ на душевно хранене – онова, което ни подхранва не само физически, но и емоционално, духовно. Хлябът може да бъде архетип на подхранването, на сигурността и споделеността. Зехтинът, със своето златисто сияние, може да бъде еликсир на живота, символ на мъдрост и вътрешна цялостност. Виното често се свързва с трансформацията, с опияняващата мистерия на битието. Но ако този сън те остави с усещане за липса – ако масата е празна, ако хлябът се рони в ръцете ти, ако виното е горчиво – това може да бъде отражение на емоционален глад, на липса на свързаност или загубено чувство за принадлежност. Кулинарната Арт Терапия ни помага да преведем тези символи в реално преживяване. Ако този сън е твой, може би приготвянето на домашен хляб с билки, потапянето на топъл залък в ароматен зехтин ще ти даде усещане за завръщане към себе си. Може би ще разпознаеш нуждата си да създадеш свое "место за принадлежност" – не само чрез храната, но и чрез отношенията, които изграждаш.


Сега си представи, че държиш в ръцете си лимон. Почувствай теглото му, студената повърхност, грапавата кора. Стисни го леко и усети как напрежението в ръцете ти предизвиква леко освобождаване на етерични масла – аромат, който може да събуди спомени или усещания. Сега затвори очи....


Представи си, че лимонът оживява. Ако можеше да говори, какъв глас би имал? Какво би ти казал? Може би те предизвиква с острия си вкус – символ на освежаване, но и на горчивина в живота. Може би е енергичен и бодър, носи дух на събуждане и бдителност, но може и да напомня за моменти, когато нещо в живота ти е било твърде кисело, прекалено интензивно. А сега си представи, че този лимон е герой в твоята лична история. Ако трябваше да го включиш в сцена от живота си, какво би било това? Може би той е свързан с лятна ваканция при баба, с домашна лимонада на масата, когато си бил дете. Или може би символизира нещо по-дълбоко – момент, в който е трябвало да приемеш горчивината на дадена ситуация, но тя в крайна сметка ти е донесла яснота. Какво можеш да направиш с този символ? Вместо да остане просто идея, можеш да го въплътиш в готвенето. Да вземеш лимон и да го използваш в ястие, което създава баланс между кисело, сладко, солено и пикантно. Какъв вкус ти е нужен в този момент? Може би ще избереш лимонов тарт с шамфъстък – защото искаш да омекотиш ръбовете на нещо остро в живота си. Или ще добавиш лимон към печена риба с билки – защото се нуждаеш от усещане за чистота и обновление.


Това е активното въображение в кулинарната арт терапия – работим със символите не само в ума си, но и с ръцете си, чрез самото приготвяне на храната. Когато се научим да готвим осъзнато, разбираме, че храната не е просто нещо, което поглъщаме – тя е огледало на вътрешния ни свят. И когато дадем пространство на активното въображение, можем да се свържем с дълбоки пластове от себе си чрез най-обикновените съставки в кухнята. 🍋


В Курса по Кулинарна Арт Терапия „Душата на Средиземноморската кухня“ ще използваме вкусовете и ароматите като врата към нашата вътрешна история. Ще готвим, но не просто механично – ще изследваме как храната, която приготвяме, може да отразява вътрешните ни душевни процеси.

Какво означава вкусът на лимона – свежест или горчивина? Какъв символ е октоподът – дълбоко несъзнавано или свързаност с корените ни Как готвенето може да бъде ритуал за осъзнатост и трансформация? - На всички тези въпроси ще търсим заедно отговори по време на трите кулинарни сесии, които ще се проведат в три отделни дни. Ако усещаш, че храната е нещо повече от гориво, ако искаш да се свържеш със спомените, мечтите и несъзнаваното си чрез вкусове, този курс е за теб. Средиземноморската кухня не е просто начин на хранене – тя е усещане, история, ритуал. Именно това ще изследваме в нашия курс по Кулинарна Арт Терапия, където храната ще се превърне в средство за осъзнаване, свързване и лична трансформация. През три вдъхновяващи вечери ще се потопим в магията на средиземноморските вкусове, ще готвим заедно, ще преживяваме спомени и ще разплитаме емоции, свързани с храната. Ще използваме активно въображение и работа със сънища, за да дадем нов смисъл на ритуала на храненето.


На 11 юни 2025 г. ще тръгнем по следите на вкусовете и спомените, докато приготвяме салата от спанак и фурми, пикантни рибни кюфтенца и лимонов тарт.

- На 18 юни 2025 г. ще изследваме храната като ритуал на свързване, ще разчупим хляб заедно и ще споделим празнични средиземноморски ястия.

На 26 юни 2025 г. ще видим как храната може да бъде символ и културен мост – ще готвим октопод с хрупкав нахут, ароматен хляб с просеко и бисквитена торта с рози и ягоди.


И за да е още по-пълноценно преживяването, ще получиш Кулинарен Дневник, който ще използваме в кулинарните сесии през тези три вечери. В него ще имаш възможност да отразяваш своите преживявания, чувства и прозрения, придобити по време на цялостния процес, което може да подобри саморефлексията и развиване на символното мислене. Този дневник може да ти бъде навигатор в едно дълго пътешествие, което ще продължиш и след приключване на този курс


 Този курс не е просто готварски – той е пътешествие към себе си през вкусове и аромати. 

В обобщение, в този Курс по кулинарна арт терапия „Душата на Средиземноморската кухня“ няма просто да готвим, а ще преживяваме храната с телата и душите си. Ще откриваме символите ѝ, ще се свързваме с личните си истории, ще преживяваме лекотата и споделеността, които тази кухня носи, през бита и културата на средиземноморските народи. Всеки ще е свободен да споделя своя опит, вярвания и фантазии.

  • Ако искаш да усетиш храната не само като вкус, но и като вдъхновение Ако копнееш за лекота, простота и наслада в готвенето

  • Ако искаш да направиш кулинарията част от твоя вътрешен процес на осъзнатост

  • Ако усещаш, че храната за теб е нещо повече от необходимост

  • Aко искаш да се свържеш по-дълбоко с емоциите и спомените си

  • Aко търсиш съзнателно хранене и творческо изразяване, заповядай!


ЗАПИШИ СЕ СЕГА ✒️


Кога? 11 юни, от 18:00 до 21:00 ч. 👉 Запиши се за сесия № 1

 18 юни, от 18:00 до 21:00 ч. 👉 Запиши се за сесия № 2

 26 юни, от 18:00 до 21:00 ч. 👉 Запиши се за сесия № 3

Къде? гр. София, ул. Маестро Михаил Милков № 6

Цена: 3 кулинарни сесии х 190 лв.

Кулинарните сесии са свързани, но можеш да се запишеш на всяка от тях по отделно.

Побързай! Бройките са ограничени до 12 души.

 Потопи се в „Душата на Средиземноморската кухня“ – едно преживяване за сетивата и душата! 🍷🍷

Comments


Начин да следиш новите публикации

Благодаря, че се абонира!

Уебсайтът "Просто Фокус        кухня за душата" е създаден с Wix.com

bottom of page